Бельгія

До Бельгії Українська Республіканська Капела прибуває на за прошення глави Дипломатичної місії УНР у Нідерландах Андрія Яковліва. Перші виступи українців відбулися 3 і 5 січня 1920 року у Льєжі за сприяння Української Національної Радив Королівській консерваторії (Conservatoire Royal de Liege). Там мистецьку презентацію УНР квітами вітає королівське хорове товариство«Les Disciples deGretry», а професор місцевої консерваторії Вонкен (Alph. Voncken) виголошує Кошицю: «Я на старостіліт побував у раю». Значна частина українських виступів у Бельгії так само, як і в попередніх країнах, має благодійний характер. На заходах присутні найвищі державні посадовці та культурні діячі.

Так, українська прем’єра в Брюсселі– благодійний концерт, що проходить 8 січня 1920 року в королівському театрі Ла Монне (TheatreRoyal de la Monnaie) за співпраці з брюссельським Товариством охорони дітей «Oevres de laProtection de l`Enfance». Захід відбувається за участіпрем’єр-міністра Бельгії Леона Делакруа (Leon Delacroix) з дружиноо, міністра юстиції Еміля Вандервельде (Emile Vandervelde) з дружиною, очільника бельгійського союзу журналістів Фернарда Берніє(Fernand Bernier), очільників хорових організацій«La Societe Royal desartistans Reunis» і «La Societe RoyalL`Orpheon».

Інша знакова подія українських гастролей – концерт за участі Королеви Бельгії Єлизавети (La reine Elisabeth de Belgique), що проходить 20 березня1920 року в Hotel de Ville deSt-Gilles les Bruxelles на користь товариства охоронидітей «Le Progres». Cвоє захоплення українським виконавським мистецтвом її величність засвідчує підписом у «Пам’ятній книжці» Капели,а в розмові з диригентом Олександром Кошицем зазначає: «Мої всі симпатії на боцівашого народу».

100-ий ювілейний концерт Капели в Європі відбувається 27 березня1920 року в «Cercle Artistique» спеціально для мистецьких кіл: артистів, музикантів, письменників та журналістів. Гучні концерти продовжуютсяу фламандській частині країни. Концертна зала Антверпена Jardin Zoologique збирає 7,000 слухацької аудиторіїі визначні рецензії на користь УНР.

Листи чи підписи у «Пам’ятній книжці» Капели отримано від міністра культури й освіти Джулса Дістрі (Jules Destree), міністра закордонних справ Поля Гіманса (Paul Hymans), дружини міністра юстиції Лали Вандервельде (Lalla Vandervelde), політика Луї Брокера (Louis De Brouckere), засновника Інституту музикології Бельгії, органіста Антоніо Тірабассі (AntonioTirabassi), музикознавця Чарльза Ван ден Боррена (Van den Borren), поета й літературознавця Франца Елленса (FranzHellens), етнолога, учасника фламандськогонаціонального руху Густава Шемельхута (Gustaw Schamelhout) та інших. Це підтверджує резонансне входження українського мистецтва в бельгійський культурний і політичний простір.