Іспанія

В Іспанії Українська Республіканська Капела гастролює у січні-лютому 1921 року, в перерві між паризькими гастролями.«В Барцелоні нас зустріло сонце, море й пальми. Тепло як у травні. Місто прекрасне, оригінальне й рухливе. Пам’ятаю, що ми приїхали увечері і насзустріли представники хорового товариства «Орфео Каталя», найбільшого в Еспанії і найкращого у всій Европі», занотовано у «Щоденнику» Олександра Кошиця.

Український хор прибуває на запрошення мистецької інституції Associacio de Musica de Camera deBarcelona. Прем’єра – в Palau de la Música Catalana Барселони 29 січня 1921року, одному з найкращих залів Іспанії, що сьогодні занесено до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Наступного дня іспанська преса рясніє заголоваками: «Вчорашній колосальний концерт. Величезна публіка захоплено вітає оваціями неперевершених виконавців. Слухають стоячи національний гімн України», «Виступ Національного хору України. Істинний прояв мистецтва».

Україна як політичний термін вписується в інформаційний простір Іспанії саме завдяки мистецькій місії УНР. У своєму звіті до Головноуправлячого мистецтв і національної культури Павла Зайцева диригент Кошиць пише: «Результати цеї маленької подорожів смислі пропаганди надзвичайні. Треба сказать, що там про Україну абсолютно нічого не знають і треба було бачить ту зацікавленість і захоплення з яким слухались наші оповідання про наш край і нарід, і як шкода, що там нема нашого представництва і що з нами не було нікого і нічого з того, що зветься «пресове бюро».

Напередодні прибуття Олександр Кошиць аранжує для хору відомі каталонські колядки «El Cant delsAucells» «El Decembre con Gelat». Їхнє виконання ще більше захоплює публіку.Особливий прийом Капелі влаштовує представництво одного з найстарших хорових товариств світу «Orfeó Català» на чолі з видатним композитором і диригентом Луї Міллетом (Lluís Millet). Між ним та Олександром Кошицем зав’язується творча дружба і довомленість про взаємне виконання творів одне одного – каталонських пісень у Києві, після повернення Капели до України, й українських – у Барселоні.

Після концертів у Барселоні український хор гастролює в Більбао та Ов’єдо. В театрі Alameda de Urguijo Більбао Капела виконує баскський репертуар видатного композитора Хесуса Гуріді (Jesus Guridi). Овації місцевої публіки викликає баскська народна пісня «Maitasun atsekabea» в інтерпретації українців. «Браво, панове, бравісимо! Шкода, що ми не знаємо, як сказати Вам це українською…»,– пише місцева преса. На знак подяки маестро Гуріді дарує Кошицю збірник своїх пісень.

З українського репертуару іспанці вподобали твори Миколи Леонтовича («Бере за душу «Щедрик») і аранжування Кошиця: «Протягом цілого вечора публіка просто божеволіла перед цим чудом, і в кінці почала стукотом ніг вимагати «Ой у полі Баришполі».

Заключні концерти проходять в оперному театрі Ов’єдо Théâtre Campoamor. Місцева преса резюмує: «Вчорашній концерт перетворився на  найбільшу мистецьку подію, яку нам лише доводилось переживать».